Jak usunąć tatuaż?
Obecnie najbardziej popularną metodą usuwania tatuaży jest ich naświetlanie wiązką laserową, emitowaną przez laser wysokiej klasy medycznej. Wymaga to wykonania kilku, a czasem nawet kilkunastu sesji. Metoda laserowa polega na rozbijaniu pigmentu wiązką lasera nanosekundowego lub pikosekundowego o wysokiej energii, co prowadzi do stopniowego rozjaśniania tatuażu. Zabieg tego typu zwykle nie powoduje powikłań. Normalnym zjawiskiem jest jednak pojawienie się na skórze małych pęcherzyków oparzeniowych wypełnionych płynem surowiczym, a także zaczerwienienia skóry, które znika po upływie kilku dni. Podrażnioną laserem skórę należy chronić przed wodą i stosować środki farmaceutyczne na oparzenia.
Czy każdy tatuaż da się usunąć?
Każdy tatuaż da się usunąć, jednak nie zawsze efekty będą w pełni satysfakcjonujące. Często jednak wystarczy rozjaśnienie starego wzoru, by z powodzeniem przykryć go nowym projektem. Dla uzyskania lepszych efektów usuwania tatuażu, przerwy między zabiegami powinny być nie mniejsze niż 2–3 miesiące. Długie odstępy sprawiają, że krążąca pod skórą limfa ma więcej czasu na eliminację rozbitego przez wiązkę lasera pigmentu.
Co ma wpływ na możliwość usunięcia tatuażu?
Na możliwość usunięcia tatuażu wpływ mają takie czynniki jak jego wielkość, intensywność oraz umiejscowienie na ciele. Nie bez znaczenia pozostaje również karnacja noszącej go osoby. Najbardziej istotne z punktu widzenia powodzenia zabiegu są jednak rodzaj, jakość i, przede wszystkim, kolor wykorzystanego przez tatuażystę pigmentu. Najłatwiejsze do usunięcia są tatuaże w ciemnych kolorach. Tusze czarne i granatowe najlepiej reagują na wiązkę lasera, co sprawia, że blakną najszybciej. Trudniejsze do usunięcia są takie kolory jak turkusowy, zielony, żółty oraz czerwony. Najwięcej kłopotu jest jednak z jasnymi pigmentami, które tylko w niewielkim stopniu absorbują światło lasera.
Po jakim czasie można usunąć tatuaż? By zabieg miał szansę powodzenia, od momentu wykonania tatuażu do pierwszej sesji z wiązką lasera musi upłynąć przynajmniej sześć tygodni.
Czy można usunąć tatuaż w całości?
W niektórych wypadkach udaje się całkowicie usunąć tatuaż, potrzeba do tego jednak wielu sesji. Najczęściej na skórze pozostaje ślad, który, choć z czasem stanie się mniej zauważalny, będzie widoczny już zawsze. W całości nie sposób z pewnością usunąć tatuażu, do którego wykonania wykorzystano biały pigment. Kolor ten nie absorbuje bowiem światła lasera, co sprawia, że jest całkowicie odporny na jego działanie. Do niedawna nie stanowiło to większego problemu, gdyż barwnik ten był stosowany niezwykle rzadko. Rozwój sztuki tatuażu sprawił jednak, że obecnie biały pigment jest używany znacznie częściej, przede wszystkim w celu cieniowania i podkreślenia konturów. Powszechne stało się również mieszanie go z innymi barwnikami w celu uzyskania innych odcieni.
Wygląd tatuażu po usunięciu
Tatuaż po usunięciu, nawet całkowitym, może pozostawać na skórze w formie widmowego wzoru. Jest to spowodowane specyfiką zabiegu laserowego. Wiązka, która oddziałuje na pigment tatuażu, wpływa również na strukturę naturalnego barwnika skóry, czyli melaniny. Laser nie jest bowiem w stanie wybrać tylko jednego barwnika do usunięcia i przeprowadza depigmentację na całym obszarze, który został wystawiony na jego działanie. Po usuniętym tatuażu na skórze zostają jaśniejsze ślady, nazywane linią demarkacyjną lub widmem. Są one szczególnie widoczne u osób z ciemną karnacją. Z czasem jednak koloryt skóry wyrównuje się do naturalnego, a widmo samoistnie zanika.
Usuwanie tatuażu – blizny
Usuwanie tatuażu stanowi zabieg ingerujący w strukturę skóry. Wiązka lasera powoduje małe, punktowe oparzenia. Jeżeli powstałe w ten sposób pęcherzyki ulegną mechanicznym uszkodzeniom, na skórze mogą pojawić się niewielkie blizny lub przebarwienia. Jest to jednak rzadkość – w większości wypadków blizny po usuwaniu tatuażu nie występują.