Na czym polega usuwanie tatuażu?
Tatuaż jest wykonywany trwałym tuszem wprowadzanym w głąb skóry, dlatego jego usunięcie nie jest prostym zadaniem. To właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu takiej ozdoby ciała trzeba dokładnie przemyśleć tę decyzję. Nie zawsze usunięcie go jest bowiem możliwe.
To czy, tatuaż można usunąć, zależy głównie od jego wielkości, umiejscowienia, a także ilości zastosowanych kolorów. Decydując się na taki zabieg, trzeba mieć świadomość, że nie jest on doskonały. Oznacza to, że nie da się idealnie go usunąć, aby skóra wyglądała tak, jak przed jego wykonaniem. Jeśli chcesz ozdobić swoje ciało, ale masz wątpliwości co do tego, czy trwały tatuaż jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, to postaw na tymczasowe lub zmywalne tatuaże.
Przeczytaj także: Czy da się całkowicie usunąć tatuaż?
Najpopularniejszą obecnie metodą jest laserowy zabieg usuwania tatuażu. Wiązka laserowa naświetla ciało od kilku do kilkunastu minut, a takie sesje powtarza się wielokrotnie. Ich ilość zależy przede wszystkim od wielkości tatuażu oraz ilości użytych w nim kolorów. Mimo że trwa dłużej niż zabieg chirurgiczny, to jest zdecydowanie mniej inwazyjny. Tatuaż po usunięciu jest w większości przypadków niewidoczny, dlatego ta metoda cieszy się dużą popularnością.
Czy usuwanie tatuażu boli?
Jest to najważniejsze pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących usunięcie tatuażu. W przypadku laserowego zabiegu skóra zostaje wcześniej miejscowo znieczulona. Zmniejsza to nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że nie jest to komfortowy zabieg. Podczas jego wykonywania pacjenci najczęściej czują nieprzyjemny dyskomfort. Zazwyczaj jest on jednak o wiele mniejszy, niż ból podczas wykonywania tatuażu, zwłaszcza w miejscach, w których tkanka tłuszczowa na ciele jest najcieńsza.
Blizna po usuwaniu tatuażu — jak wygląda skóra po takim zabiegu?
Jeszcze kilka lat temu do usuwania tatuażu stosowano lasery starszego typu, które nie były w stanie robić atramentu na malutkie cząsteczki. Na skórze pozostawały więc bardzo często resztki tuszu, a więc miejsce to nie było idealnie oczyszczone. Nowoczesne urządzenia stosowane w profesjonalnych gabinetach zapewniają dokładne usuwanie tatuażu. Blizny mogą pozostać jedynie w przypadku, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń. Oprócz wysokiej jakości sprzętu oraz doświadczenia specjalisty ogromne znaczenie ma także pielęgnacja miejsca, w którym przeprowadzany jest zabieg.
Tatuaż po usunięciu może zostawić blizny także wtedy, gdy został on nieprofesjonalnie wykonany. Jeśli już na etapie wprowadzania tuszu pod skórę dojdzie do uszkodzenia jej warstw, to także po zabiegu laserowym będą one widoczne. Warto więc poszukać sprawdzonego i doświadczonego tatuatora, aby mieć pewność, że przeprowadzi on tatuowanie w pełni bezpiecznie, a co najważniejsze profesjonalnie.
Usuwanie tatuażu — o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu w miejscu, w którym się on znajdował, bardzo często pojawia się zaczerwienienie oraz obrzęk. Jest to jednak zupełnie normalna reakcja. Jej intensywność może być większa u osób, które usuwały duże wzory zajmujące sporą powierzchnię ciała.
Proces gojenia się rany po usuniętym tatuażu najczęściej wiąże się z pojawianiem się strupków. Po pewnym czasie odpadają one, ale bardzo ważne jest to, aby chronić je przed silnym promieniowaniem oraz zanieczyszczeniem. Należy unikać ich drapania, gdyż może to spowodować nieprawidłowe gojenie, a w efekcie pojawianie się nieestetycznych blizn.
Po laserowym usuwaniu tatuażu skóra w tym miejscu zazwyczaj jest zdecydowanie jaśniejsza niż na sąsiadujących fragmentach ciała. Jest to normalna reakcja, gdyż frakcja lasera usuwa nie tylko tusz, ale i naturalny pigment. Jest to widoczne zwłaszcza u osób z nieco ciemniejszą karnacją. Jednak prawidłowo przeprowadzany zabieg z wykorzystaniem nowoczesnych i sprawdzonych urządzeń nie pozostawia blizn. Trzeba tylko pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza.