Irezumi – czym charakteryzuje się tatuaż japoński?

Irezumi to metoda tatuowania wywodząca się z Japonii. Ozdoby ciała wykonywane tym właśnie sposobem wyróżniają się przede wszystkim głęboką symboliką, także wieloma barwami stosowanymi podczas tatuowania. Jeśli jesteś pasjonatem tatuaży, to powinieneś dowiedzieć się nieco więcej na temat tej fascynującej metody.

Krótka historia Irezumi

Irezumi to sztuka tatuowania ciała, która powstała między 300 r. p.n.e a 300 r.n.e. W tamtych czasach tatuaż był potwierdzeniem wysokiego statusu społecznego i tylko nieliczni mogli go nosić na swoim ciele. Przez kolejne wieki znaczenie tatuażu diametralnie się zmieniło. Umieszczano go na ciele osób, które popełniły jakieś przestępstwo. Przez wieki w Japonii tatuaże zostały zdelegalizowane, a ich popularność rosła jedynie wśród przestępców oraz przybyszy z innych krajów.

W 1948 roku władze Japonii ponownie dopuściły wykonywanie i noszenie tatuaży, jednak w tym kraju do obecnych czasów kojarzą się one negatywnie. Jest to związane głównie z tym, że stały się one szczególnie popularne wśród przestępców należących do Yakuzy. Jednak dla mieszkańców większości krajów, w tym także Polski, Irezumi to przede wszystkim sztuka, a tatuaż wykonany tą metodą pozwala skutecznie wyróżnić się z tłumu.

Technika wykonywania tatuaży metodą Irezumi

Zgodnie z tradycją, to osoba tatuująca powinna wybrać projekt tatuażu. Obecnie jednak ta decyzja należy do osoby decydującej się na jego wykonanie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że jest to proces nie tylko długotrwały, ale i dość bolesny. 

Tatuaż Irezumi musi być wykonywany przez mistrza, czyli horishi. Korzysta on z przyrządu zwanego tebori. Jest to bambusowa pałeczka zakończona metalową igłą hari. Za jej pomocą na skórze wykonywane są niewielkie nakłucia, a następnie wprowadzany jest barwnik. Głównym kolorem jest tradycyjna czerń nara, ale obecnie stosuje się również odcienie czerwieni, zieleni, żółci, indygo oraz barw, które powstają po ich połączeniu. Pierwszym etapem jest naniesienie na skórę konturów, a następnie dodawane są do nich poszczególne kolory oraz cienie. Jest to pracochłonny proces, który wymaga precyzji oraz doświadczenia.
Po zakończonej pracy autor dzieła pozostawia na ciele swój podpis. Dzięki temu tatuaż Irezumi jest tak wyjątkowy.

Znaczenie najpopularniejszych japońskich symboli

Mimo że obecnie można wytatuować tą metodą praktycznie dowolny motyw, to istnieje kilka wzorów, które nierozerwalnie kojarzą się z Irezumi.

Pierwszym z nich jest smok. Jest to bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych motywów. Smok w kulturze japońskiej jest kojarzony z opiekunem oraz obrońcą. Symbolizuje szczęście oraz siłę. Jest związany z żywiołem wody oraz wiatru, a nie tak jak w Europie z ogniem.

Bardzo chętnie wykonywanym wzorem jest także karp Koi. Symbolizuje on wytrwałość oraz radzenie sobie z przeciwnościami losu. Jest także utożsamiany ze zmianami na lepsze.

Decydując się na tatuaż Irezumi, warto także pomyśleć o wzorze węża, Jest to zwierzę, któremu w kulturze japońskiej przypisuje się dużą wiedzę oraz życiową mądrość. Jest kojarzony również z regeneracją oraz uzdrawianiem, co jest związane głównie z faktem, że węże zrzucają swoją skórę.

Ciekawymi motywami są także tatuaże kwiatowe. Bardzo popularna jest piwonia symbolizująca szczęście oraz bogactwo. Jednocześnie wyraża piękno, a także delikatność. Kwiat orchidei wyraża z kolei siłę oraz dużą moc. Warto także pomyśleć o wytatuowaniu chryzantemy. Dla Japończyków jest to bardzo ważny kwiat, który znajduje się nawet w ich narodowym godle. Symbolizuje on długie i dostatnie życie. Chryzantema jest także odzwierciedleniem doskonałości i perfekcji.

Świetnym pomysłem na oryginalny tatuaż jest także motyw feniksa. Ten mityczny ptak to symbol zwycięstwa życia nad śmiercią. Odradza się on z popiołów, dlatego symbolizuje również wytrwałość i walkę z przeciwnościami losu. Bez względu na wybrany motyw, tatuaż Irezumi to świetne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na oryginalnej dekoracji ciała.

Kontakt

Skontaktuj się z nami.