Rodzaje maszynek do tatuażu. Jaka będzie najlepsza na start?

Maszynki do robienia tatuaży są narzędziem powszechnie używanym przez tatuażystów na całym świecie. Były doskonalone przez licznych ekspertów w tym fachu, aż osiągnęły współcześnie znaną nam formę. Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje maszynek do tatuażu: maszynkę cewkową, maszynkę rotacyjną oraz maszynkę rotacyjną typu PEN.

Maszynka cewkowa

Maszynka cewkowa jest najbardziej popularną maszynką do tatuażu w branży. Działa na zasadzie kotwy poruszającej igłą przy pomocy siły pola elektromagnetycznego. Pole to wytwarzane jest przez cewki i kondensator prądu zmiennego. Niezwykle istotne dla poprawnego działania maszynki cewkowej jest właściwe przewodzenie prądu. Kluczowe w tym zakresie elementy muszą więc być wykonane z wysokiej jakości tworzywa. Bardzo ważne są ponadto dokładne ustawienie poszczególnych części względem siebie i odpowiednia regulacja całego urządzenia.

Zalety maszynki cewkowej

Maszynka cewkowa jest wytrzymała i cechuje się dobrą żywotnością silnika. Umożliwia łatwą, a przy tym niezbyt kosztowną wymianę części na nowe, co wyróżnia ją na tle pozostałych urządzeń tego typu. Dodatkową zaletą maszynki cewkowej jest jej dobra i nieskomplikowana regulacja.

Wady maszynki cewkowej

Główną wadą maszynki cewkowej jest głośna praca. Wydawany przez nią dźwięk dla wielu osób stanowi cechę charakterystyczną studia tatuażu. Dla tatuatora może być powodem rozdrażnienia, bólu głowy oraz podwyższonego poziomu stresu. Wśród wad maszynki cewkowej należy również wymienić jej stosunkowo dużą wagę. Dla mało wprawionej i niezbyt wytrzymałej ręki praca z nią może okazać się kłopotliwa. Maszynka ta jest ponadto niezwykle podatna na nierówności i krzywizny konstrukcji, które wyraźnie ograniczają jej moc.

Dla zapewnienia prawidłowej pracy maszynki cewkowej konieczne jest upewnienie się, że cewki są równo założone, rama jest prosta, a kotwa, śruba kontaktowa i sprężyna są założone pod właściwym kątem.

Maszynka rotacyjna

Maszynka rotacyjna jest bardziej nowoczesna od maszynki cewkowej. Posiada znacznie mniej skomplikowaną budowę, a jej działanie opiera się na innych elementach. Punktem centralnym maszynki rotacyjnej jest silnik, który wprawia w ruch cały mechanizm.

Zalety maszynki rotacyjnej

Maszynka rotacyjna jest lżejsza od maszynki cewkowej. Modele z górnej półki cechują się ponadto większą mocą silnika. Dodatkową zaletą maszynki rotacyjnej jest jej cicha praca. Brak hałasu podczas tatuowania to duży plus zarówno dla tatuażysty, jak i jego klientów.

Wady maszynki rotacyjnej

Wśród głównych wad maszynki rotacyjnej należy wymienić przede wszystkim:

  • niezbyt długą żywotność silnika,
  • ograniczoną możliwość regulacji mocy,
  • podatność na uszkodzenia,
  • większe ryzyko awarii, spowodowane zaimplementowaniem większej ilości przekładni i dodatkowych elementów konstrukcyjnych.

Maszynka rotacyjna jest ponadto trudna w naprawie. Często sprawia to, że bardziej opłacalna od usunięcia awarii jest wymiana urządzenia na nowe.

Maszynka rotacyjna typu PEN

Maszynka rotacyjna typu PEN działa na takich samych zasadach, co zwykła maszynka rotacyjna. Różnice dotyczą jednak umiejscowienia silnika oraz kształtu, który przypomina gruby flamaster. We wnętrzu maszynki rotacyjnej typu PEN znajduje się niewielki mechanizm odpowiedzialny za wytwarzanie mocy. Stanowi on najsłabsze ogniwo całego urządzenia, dlatego niezwykle istotne jest, by był wykonany z wytrzymałych materiałów.

Zalety maszynki rotacyjnej typu PEN

Główną zaletą maszynki rotacyjnej typu PEN jest duża wygoda użytkowania. Urządzenie dobrze leży w dłoni i umożliwia niezwykle łatwe prowadzenie. Jest ponadto lekkie, dzięki czemu nie obciąża ręki tatuażysty. Maszynka rotacyjna typu PEN obsługuje wyłącznie igły w kartridżach, które są łatwe do zamontowania i wymiany, co niewątpliwie poprawia komfort użytkowania.

Wady maszynki rotacyjnej typu PEN

Największą wadą maszynki rotacyjnej typu PEN jest jej wysoka cena. Wynika ona z większych kosztów produkcji spowodowanych odmienną budową maszynki do tatuażu.

Maszynka do tatuażu na początek

Jaka maszynka do tatuażu na początek będzie najlepsza? Do niedawna wszyscy tatuażyści zaczynali swoją przygodę z tatuowaniem od maszynki cewkowej. Pojawienie się maszynek rotacyjnych, które łatwiej się prowadzą, mniej obciążają rękę i nie wydają irytujących dźwięków sprawiło, że dzisiaj to głównie one polecane są na początek. Warto wybrać maszynkę ze średniej lub wyższej półki cenowej, gdyż nauka na nich będzie łatwiejsza i znacznie bardziej przyjemna.

Kontakt

Skontaktuj się z nami.