Czy trzeba mieć uprawnienia do tatuowania?

Tatuowanie ciała nie tylko jest modne, ale stało się również sposobem na wyrażenie siebie. Tego typu modyfikacja ciała zyskała szerokie grono zwolenników, a z roku na rok przybywa coraz więcej osób, które pragną mieć tatuaż. Nie dziwi więc fakt, że przybywa również salonów tatuaży, a sami tatuażyści starają się szukać sposobów na to, aby zdobywać coraz większą renomę.

Czy tatuażysta to zawód i kto może nim zostać?

Mogłoby się wydawać, że praca tatuażysty jest prosta i polega na wykonaniu trwałego zdobienia ciała, poprzez wprowadzenie tuszu do skóry za pomocą przystosowanych do tej czynności narzędzi. Jednak cały proces jest nieco bardziej złożony.

Zawód tatuażysta widnieje pod kodem: 343917 w oficjalnym spisie zawodów. Wymaga zdolności manualnych i artystycznych, bez których nie da się wykonać dobrych tatuaży. To właśnie wyczucie estetyki pozwala tworzyć niepowtarzalne projekty, które później są tatuowane na skórze klienta. Dodatkowo tatuażysta musi cechować się umiejętnością dużego skupienia i ogromnej precyzji. W tym zawodzie nie ma miejsca na pomyłki czy niedociągnięcia. Tatuaż pozostaje na skórze klienta i nie zawsze istnieje możliwość poprawy czy zatuszowania.

Każdy tatuażysta odpowiada za cały proces powstawania tatuażu, właśnie dlatego jest to odpowiedzialny zawód, w którym konieczne jest posiadanie odpowiednich umiejętności. Poza zdolnościami artystycznymi czy opanowaniem ważna jest również świadomość ruchów oraz precyzja. Istotna jest również otwartość, empatia oraz zrozumienie potrzeb klienta. W tym zawodzie niezwykle ważne jest również nawiązywanie dobrego kontaktu.

Tatuażysta musi również dbać o higienę pracy, sterylność sprzętu oraz zapewnienie bezpieczeństwa swoim klientom. Kto może zostać tatuażystą? Każdy, kto posiada wyżej wymienione cechy! Bez tego nie ma możliwości, aby dobrze wykonywać ten zawód.

Uprawnienia tatuażysty – jakie wymagania musi spełnić osoba chcąca wykonywać ten zawód?

W polskim prawie nie widnieją regulacje, które odnoszą się do zawodu tatuażysty. Oznacza to, że na chwilę obecną nie istnieją uprawnienia, które należy posiadać, by móc wykonywać ten zawód. Nie widnieją zapisy mówiące o kwalifikacjach lub konieczności odbycia szkoleń, kursów czy nadawania uprawnień. Jednak należy pamiętać, że tatuażysta wykonuje usługę polegającą na przerwaniu ciągłości naskórka, co wymaga zachowania najwyższych standardów sanitarnych. Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakłada m.in. na tatuażystów obowiązek wdrożenia, oraz stosowania procedur, których głównym celem jest ochrona przed zakażeniem i chorobami zakaźnymi.

Czy tatuażyści powinni mieć własny lokal do tatuowania?

Nie ma konieczności, aby tatuażyści posiadali własny lokal, jednak świadczenie usług z zakresu tatuowania wymaga odpowiedniej przestrzeni. Dodatkowo wyznaczone miejsce w domu czy mieszkaniu, nigdy nie zastąpi profesjonalnego salonu. Higiena i bezpieczeństwo pracy są tutaj najważniejsze. W zaciszu domowym trudno jest stworzyć idealne warunki do tatuowania. Przestrzeń, która będzie sterylna i odpowiednio przygotowana jest tutaj kluczowa tak, jak w przypadku kosmetyczek czy fryzjerów. Te profesje również można wykonywać w domu, jednak usługa przeprowadzona w profesjonalnym salonie jest znacznie bezpieczniejsza.

Profesjonalni tatuażyści, dbający o swoich klientów, podchodzą do swojej pracy oraz bezpieczeństwa z ogromną dokładnością, stąd też chcąc zapewnić optymalne warunki do tatuowania, decydują się na świadczenie swoich usług w salonie. Takie miejsca są profesjonalnie przygotowywane do pracy z ludzką skórą. Co ważne, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, odnowy biologicznej oraz tatuażu muszą spełnić wymagania sanitarne, które są niezwykle ważne podczas pracy z klientem. Pozwalają zapewnić optymalne warunki, bezpieczeństwo oraz higienę pracy. Pracując w warunkach domowych, trudniej jest dostosować przestrzeń do wymagań sanitarnych, ponadto takie miejsca nie są pod nadzorem sanepidu, co znacząco obniża poziom bezpieczeństwa.

Czy warto odbyć szkolenia tatuatorskie potwierdzone certyfikatem?

Tatuażysta to zawód, który wymaga ogromnej precyzji i opanowania. Świadomość ruchów oraz doskonalenie swojego warsztatu również jest niezwykle ważne. Profesjonalne kursy odbywają się pod okiem doświadczonych tatuażystów. Pozwala to na zdobycie nowych umiejętności, kreatywnego podejścia, pomysłowości czy dokładności. Takie szkolenia często kończą się zdobyciem certyfikatu. To świetna opcja, aby doskonalić swój warsztat, zdobyć nowe doświadczenie oraz pochwalić się swoim potencjalnym klientom potwierdzeniem swoich umiejętności. Dlatego zdecydowanie warto brać regularny udział w szkoleniach czy kursach pod okiem specjalistów.

Zawód tatuażysty wymaga określonych cech osobowości oraz szerokich umiejętności. Jest trudną profesją, której nie każda osoba może się podjąć. To zajęcie wymaga pewnej ręki, opanowania, talentu i przede wszystkim prawdziwej pasji, które warto wzbogacić o profesjonalne szkolenie z tatuażu.

Kontakt

Skontaktuj się z nami.