Jak chronić tatuaż przed słońcem?

Słońce ma negatywny wpływ na kondycję skóry. Emitowane przez nie promieniowanie UV przyspiesza starzenie skóry i powoduje powstawanie przebarwień oraz oparzeń. Na negatywny wpływ promieni słonecznych szczególnie narażone są tatuaże. Jak chronić tatuaże przed promieniowaniem słonecznym, by zachować ich piękny wygląd?

Dlaczego należy chronić tatuaże przed słońcem?

Blaknięcie tatuażu z czasem jest całkowicie naturalnym procesem, któremu nie sposób zapobiec. Wynika to z działania ludzkiego systemu immunologicznego, który za pomocą węzłów chłonnych pozbywa się pigmentacji z warstwy właściwej skóry. Przedwczesne blaknięcie tatuażu może być jednak spowodowane oddziaływaniem na niego promieni UVA i UVB. Z tego powodu konieczna jest ochrona tatuażu przed słońcem.

Wpływ słońca na tatuaże

Jaka jest relacja między tatuażem a słońcem? Oddziałujące na ciało człowieka promienie słoneczne powodują przegrzewanie się jego skóry. Prowadzi to do zwiększenia cyrkulacji krwi, a w efekcie do przemieszczania się znajdujących się w skórze właściwej cząsteczek tuszu i utraty intensywności tatuażu oraz ostrości jego konturów. Emitowane przez słońce promieniowanie UV powoduje ponadto pobudzenie melanocytów i uwolnienie melaniny, która negatywnie wpływa na pigment zawarty w wykorzystanym do wytatuowania ciała tuszu, przyspieszając jego blaknięcie. 

Świeży tatuaż a słońce

Szczególnie negatywny wpływ promieni słonecznych można zaobserwować w wypadku świeżych tatuaży. W pierwszych sześciu miesiącach od wykonania są one szczególnie podatne na poparzenia i uszkodzenia dopiero wygojonych komórek naskórka. Wystawienie świeżo zrobionego tatuażu na słońce może powodować jego wybielenie, a w niektórych wypadkach także pojawienie się na skórze nieestetycznych blizn. 

Jak chronić tatuaż przed słońcem?

W sytuacji, gdy tatuaż został zrobiony w miejscu, które na co dzień pozostaje ukryte pod ubraniem, nie trzeba przejmować się stosowaniem szczególnych środków ochronnych, zapobiegających negatywnym skutkom oddziaływania promieni słonecznych na zawarty w tuszu pigment. Większość tatuaży znajduje się jednak na widoku, co sprawia, że są one narażone na bezpośredni kontakt ze słońcem i wymagają specjalnej ochrony. Co można zrobić, by zabezpieczyć tatuaż przed działaniem promieni słonecznych? 

Unikaj przebywania na słońcu

W celu skutecznej ochrony tatuażu przed promieniowaniem UV najlepiej unikać przebywania na słońcu. Oznacza to niewychodzenie na zewnątrz w czasie największego nasłonecznienia. Metoda ta wiąże się jednak z licznymi ograniczeniami i może kolidować z wykonywaniem codziennych obowiązków. 

Zakrywaj tatuaż przed wyjściem na słońce

Zakrywanie tatuażu przed wyjściem na słońce to prosty i skuteczny sposób ochrony tuszu przed blaknięciem pod wpływem promieni UV. W wypadku tatuaży na nogach i rękach wymaga jednak chodzenia w bluzkach z długimi rękawami i długich spodniach lub spódnicach, co w wysokich temperaturach może być uciążliwe. Tatuaże na dłoniach są jeszcze bardziej skomplikowane do zakrycia – trudno bowiem wyobrazić sobie zakładanie w lecie rękawiczek. 

Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym

Trzecią i bez wątpienia najlepszą metodą ochrony tatuaży przed słońcem jest nakładanie na skórę kremów z wysokim filtrem. Najbardziej skuteczne są kosmetyki o faktorze SPF 50+. Skórę należy pokryć kremem na pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce, a następnie powtarzać aplikację kosmetyku co około 2–3 godziny. 

Kiedy należy chronić tatuaż przed słońcem?

Skóra jest wystawiana na wpływ promieni słonecznych przez cały rok, dlatego tatuaż należy chronić nie tylko latem, lecz także zimą. Poza aplikacją kremów z filtrem trzeba pamiętać o rutynowej pielęgnacji. By tatuaż zachował intensywny kolor i wyraźne kontury przez długi czas, konieczne jest codzienne nawilżanie i odżywianie skóry, by nie dopuścić do jej przesuszenia. Sucha skóra jest bowiem znacznie bardziej podatna na utratę pigmentu i w efekcie blaknięcie tatuażu. Warto również pamiętać, że opalanie tatuażu niekoniecznie musi oznaczać wystawienie go na działanie promieni słonecznych. Źródłem powodującego brązowienie skóry promieniowania UVA i UVB są także lampy w solarium. Relacja między tatuażem a solarium jest więc taka sama, jak między tatuażem a opalaniem na słońcu – konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które chronią skórę i zapobiegają płowieniu tuszu. 

Kontakt

Skontaktuj się z nami.