Septum – ile się goi?
Gojenie septum jest kwestią indywidualną. Najczęściej cały proces trwa od 4 tygodni do 3 miesięcy. Początkowa faza gojenia będzie objawiała się opuchlizną, zaczerwienieniem, lekkim krwawieniem, zasinieniem czy nadwrażliwością. Stan ten najczęściej utrzymuje się do dwóch tygodni, jednak może się nieco wydłużyć. Kluczowa jest zatem systematyczna i odpowiednia dbałość o miejsce przekłucia, a także staranna higiena.
Jak dbać o septum w czasie procesu gojenia?
Pielęgnacja świeżego przekłucia wymaga zachowania higieny. W tym celu należy unikać produktów zawierających alkohol, natomiast warto wybrać sól fizjologiczną, szare mydło, wodę morską lub srebro koloidalne. Przed dotknięciem lub czyszczeniem kolczyka należy dokładnie umyć ręce.
Sól fizjologiczna pomoże rozmoczyć zaschniętą wydzielinę, następnie należy użyć srebra koloidalnego lub wody morskiej na przekłute miejsce. Szare mydło powinno być aplikowane tylko na parę sekund. W trakcie pielęgnacji należy zachować ostrożność, aby nie podrażnić rany. Miejsce przekłucia należy delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Co ważne, jeżeli woda morska jest w aerozolu, to nie należy psikać jej bezpośrednio na przekłucie, gdyż w ten sposób zabrudzenia zostaną wtłoczone do kanału, co może spowodować infekcję.
Należy unikać dotykania oraz poprawiania septum. Dotyczy to również zahaczania o ubrania. Podczas procesu gojenia warto zrezygnować z alkoholu czy nadmiaru kofeiny. Aspiryna rozrzedza krew, co może skutkować większą opuchlizną, stąd też należy z niej zrezygnować. Warto również zachować ostrożność przy nakładaniu kosmetyków tak, aby żaden z nich nie dostał się do nosa. Najlepiej, aby septum nie miało kontaktu z niczym chemicznym.
Do momentu zagojenia należy zrezygnować z sauny oraz kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze. W przypadku pojawienia się przeziębienia, rana powinna być delikatnie wycierana za pomocą miękkiej chusteczki tak, aby nie podrażnić nosa.

Powikłania po septum
Kolczyk to ciało obce, które przy braku odpowiedniej dbałości może spowodować skutki uboczne. W celu zminimalizowania ryzyka powikłań, na przekłucie należy udać się do profesjonalnego studia piercingu, gdzie wykwalifikowane osoby w bezpieczny i higieniczny sposób założą septum. Warto pamiętać, że brak odpowiedniej higieny bądź jej nieprawidłowy czy niesystematyczny przebieg, może prowadzić do powstania infekcji. W cięższych przypadkach konieczna będzie antybiotykoterapia i usunięcie kolczyka, stąd też należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń po wykonanym przekłuciu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy komplikacji należy od razu skontaktować się z piercerem, który doradzi, co należy zrobić w danej sytuacji.
Jak często zmieniać kolczyki septum?
W sytuacji, kiedy chcemy zmienić kolczyk, należy pamiętać, że miejsce przekłucia musi być w pełni wygojone. W przeciwnym wypadku bakterie mogą dostać się do rany, co w następstwie będzie prowadziło do powstania infekcji. Dodatkowo świeże przekłucia szybko się zrastają.
Chcąc wymienić septum, należy upewnić się, że miejsce przekucia jest w pełni wygojone, to znaczy nie jest opuchnięte, nie sączy się żadna wydzielina, nie wywołuje bólu, a ruchowi kolczyka nie towarzyszy żaden dyskomfort. Ważna jest również obecność otoczki ze skóry w kanale przekłucia. Proces gojenia jest kwestią indywidualną, jednak po około 2/3 miesiącach można wymienić kolczyk na inny.
Decydując się na samodzielną wymianę kolczyka, należy pamiętać o higienie i sterylności. Ważne jest, aby dokładnie i starannie umyć ręce i założyć jednorazowe rękawiczki. Biżuteria musi być zdezynfekowana. Podczas wymiany warto uzbroić się w cierpliwość. W razie wątpliwości lepiej skontaktować się z piercerem, który fachowo i w sterylnych warunkach wymieni septum.
Zdobienie swojego ciała za pomocą kolczyków cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto jednak pamiętać, aby zabieg był wykonywany w profesjonalnym studiu, gdzie panują sterylne warunki i wysoka higiena pracy. Odpowiednia dbałość po zabiegu i stosowanie się do poleceń pozwoli uniknąć powikłań i znacząco przyspieszy proces gojenia.