Rodzaje igieł do tatuażu – jaką wybrać?

Tatuaż to sztuka, która wymaga od artysty sporej wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiedniego sprzętu. Jednym z kluczowych elementów jest igła, która służy do wprowadzenia barwnika pod skórę. Zauważmy jednak, że mało kto, przychodząc do studia, wie, że istnieją różne rodzaje igieł do tatuażu, a każda z nich ma swoje specjalne zastosowanie. Dlatego właśnie w poniższym wpisie omówimy igły do tatuażu – ich rodzaje i funkcje.

Jakie wyróżniamy igły do tatuażu?

Wbrew pozorom rodzajów igieł nie ma dużo, ponieważ najczęściej wyróżnia się dwa:

 • igły do handpoke,
 • igły do maszynki do tatuażu.

Natomiast każda z igieł danego rodzaju może się różnić także wyglądem, wielkością i budową. Dlatego oprócz powyższych rodzajów wyróżniamy także pewne podtypy igieł, takie jak:

 • igły pojedyncze – stosowane zazwyczaj do konturowania rysunków,
 • igły z płaskim wcięciem – stosowane do wypełniania dużych obszarów,
 • igły z zaokrąglonym wcięciem – używane do wypełniania mniejszych obszarów,
 • igły magnum — to duże igły z grupą mniejszych igieł w jednym miejscu, stosowane do wypełniania dużych obszarów,
 • igły do cienkich linii – igły używane do tworzenia detali.

Dzięki takim rodzajom każdy tatuator jest w stanie precyzyjne dopasować narzędzie do różnych części ciała oraz technik tatuażu. Jeśli więc chcesz, by Twój tatuaż był wykonany jak najlepiej, to dowiedz się, czy w danym studiu znajduje się duży wybór igieł 😉

Igła do handpoke – charakterystyka

Przyjrzyjmy się teraz bliżej konkretnym rodzajom igieł i zacznijmy od igły do handpoke. Są to igły, których używa się przy ręcznym tatuażu. Dzięki temu posiadają kilka znaczących cech:

 • są wykonane z cienkiego, giętkiego drutu ze stali nierdzewnej, który jest zakończony ostrzem,
 • montuje się je zazwyczaj na ręcznej maszynce przystosowanej do handpoke,
 • w zależności od ilości igieł w narzędziu można nimi kontrolować jak duża może być jednoczesna tatuowana powierzchnia,
 • igły te są popularne zwłaszcza przy stylu punktowym, tradycyjnym i etnicznym, ale bardzo często wykorzystuje się je także w domowych studiach i do nauki tatuowania,
 • końcówka igły jest zazwyczaj stożkowata lub ścięta pod kątem, dzięki czemu wprowadzanie barwnika pod skórę jest łatwiejsze i mniej bolesne.

Technika handpoke polega na wbijaniu igły w skórę w pionowym ruchu. Ta metoda jest bardziej kontrolowana i precyzyjna niż tatuaż maszynowy, co pozwala na uzyskanie bardziej naturalnego i delikatnego efektu.

Pamiętaj także, że igły te są jednorazowe, dlatego za każdym razem upewnij się, jakie igły do handpoke są używane w studiu i czy tatuator wymienił je w narzędziu, by cała sesja odbywała się zgodnie z zasadami higieny i sterylnych warunkach.

Igła do maszynki do tatuażu – charakterystyka

Igły do maszynki są z kolei nieco bardziej skomplikowane od igieł do handpoke, dlatego zazwyczaj używa się ich w naprawdę profesjonalnych studiach do trudnych wzorów tatuażu. Charakteryzują się one inną:

 • budową – cienkie igły są połączone razem w jednym miejscu, co pozwala na tworzenie skomplikowanych wzorów i lini;
 • konfiguracją – czyli umieszczeniem igieł w maszynce. Najpopularniejsze to igły jednorzędowe (linery), igły wielorzędowe (shader) oraz igły mieszane, które wpływają na styl i technikę tatuażu;
 • wykonaniem – są wykonane z twardej, nierdzewnej stali lub tytanu, dzięki czemu są wytrzymałe, skutecznie wprowadzają barwnik pod skórę i są bardziej sterylne;
 • rozmiarem – igły do maszynki występują w różnych rozmiarach, które są oznaczane numerami. Im mniejszy numer, tym większa igła. Popularne rozmiary to 3, 5, 7, 9 i 11;
 • kształtem – igły do maszynki są zazwyczaj płaskie, z zaokrąglonym końcem lub w kształcie litery V. Choć przypominają igły do handpoke, to wykonanie tatuażu tymi igłami jest nieco bardziej bolesne.

Mimo że igły do maszynki są wielorazowego użytku i cechują się większą sterylnością, to w dalszym ciągu pamiętaj, by sprawdzić, czy tatuator odpowiednio zdezynfekował wszystkie narzędzia i całą przestrzeń przed przystąpieniem do sesji.

Jak widzisz igły do tatuażu to bardzo ważny element wyposażenia każdego tatuatora. W zależności od rodzaju igieł można precyzyjnie dopasować narzędzie do różnych technik tatuażu i różnych części ciała. Natomiast niezależnie od rodzaju igieł, bardzo ważne jest, aby tatuator za każdym razem zapewniał sterylny i bezpieczny proces tatuowania.

Kontakt

Skontaktuj się z nami.