Co robić, aby tatuaż po latach wciąż wyglądał dobrze?

Tatuaż po 10 latach może nie wyglądać już tak dobrze, jak w dniu jego zrobienia. Upływ czasu i oddziaływanie różnorodnych czynników zewnętrznych prowadzą do stopniowego blaknięcia tuszu wykorzystanego do wykonania rysunku na skórze. Odpowiednia pielęgnacja jest jednak w stanie przedłużyć żywotność tatuażu.

Jak dbać o tatuaż, by dobrze znosił upływ czasu?

Aby tatuaż po 20 i 30 latach nadal wyglądał dobrze, jego pielęgnację należy rozpocząć zaraz po jego zrobieniu. Właściwe zadbanie o świeżo wykonany na skórze projekt to pierwszy krok do zapewnienia mu długowieczności. Wygojenie tatuażu nie powinno jednak oznaczać końca troski o jego stan. By wzór na ciele pozostał piękny przez wiele lat, konieczne jest kontynuowanie zabiegów pielęgnacyjnych przez cały czas jego posiadania.

Pielęgnacja nowego tatuażu

Pielęgnację nowego tatuażu należy rozpocząć od odczekaniu określonego przez tatuatora czasu, a następnie umycia skóry przy pomocy płynu hipoalergicznego lub delikatnego płynu do higieny intymnej. Tatuaż trzeba następnie osuszyć przy pomocy jednorazowego ręcznika papierowego. Używanie ręczników tradycyjnych nie jest wskazane, gdyż mogą one nanieść na skórę bakterie prowadzące do powstania infekcji.

Na oczyszczony i osuszony tatuaż należy następnie nanieść specjalny krem nawilżający i łagodzący podrażnienia, który tworzy dodatkową warstwę ochronną zabezpieczającą świeży wzór przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. W pierwszych sześciu miesiącach od wykonania tatuaż jest szczególnie podatny na poparzenia słoneczne, konieczne jest więc zakrywanie go przed wyjściem z domu. Brak właściwej ochrony przed promieniami UV może na tym etapie powodować wybielenie tuszu i powstanie na skórze nieestetycznych blizn.

Przeczytaj także: Czym smarować swieży tatuaż? 

Pielęgnacja tatuażu po kilku latach

Pielęgnacja tatuażu po kilku latach polega przede wszystkim na regularnym nawilżaniu skóry i chronieniu jej przed słońcem. Promienie słoneczne powodują bowiem przegrzewanie się ciała i zwiększenie cyrkulacji krwi. Prowadzi to do przemieszczania się umieszczonych w skórze właściwej cząsteczek tuszu i skutkuje utratą ostrości konturów tatuażu oraz jego intensywności. Promieniowanie UV powoduje ponadto pobudzenie melanocytów i uwolnienie melaniny, która przyspiesza blaknięcie barwników.

By zapobiegać negatywnemu wpływowi promieni słonecznych na tatuaż, warto zakrywać skórę w godzinach największego nasłonecznienia oraz stosować kremy z filtrem. Najbardziej skuteczne są kosmetyki o faktorze SPF 50+. Zalecane jest pokrycie skóry kremem na pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce i powtarzanie aplikacji kosmetyku co 2–3 godziny.

Tatuaż na starość

Po ilu latach tatuaż blaknie?

Blaknięcie tatuażu z czasem to całkowicie naturalny, nieunikniony proces. Jest on wynikiem działania ludzkiego systemu immunologicznego, który pozbywa się pigmentacji z warstwy właściwej skóry, wykorzystując w tym celu węzły chłonne. Tatuaż po latach, najczęściej po około 5–6 od jego wykonania, zaczyna tracić na wyrazistości. Niektóre osoby są w stanie utrzymać tatuaż w doskonałej kondycji przez 10 lat, zależy to jednak od naturalnych procesów odnowy skóry. W wyniku oddziaływania na tusz promieni UVA i UVB blaknięcie może z kolei postępować szybciej.

Jakie tatuaże najlepiej znoszą próbę czasu?

Próbę czasu najlepiej znoszą tatuaże wykonane z wykorzystaniem wysoko skoncentrowanych pigmentów wytworzonych z komponentów wysokiej jakości. Z reguły im ciemniejszy barwnik, tym większa jego wytrzymałość na upływ lat. Projekty wykonane z użyciem czarnego tuszu zaliczają się do najbardziej długowiecznych i odpornych na matowienie oraz blaknięcie. Najszybciej tracące blask są z kolei takie kolory, jak różowy czy też żółty. Czarny tatuaż po latach wygląda więc z reguły lepiej niż kolorowy tatuaż po upływie tego samego czasu.

Wytrzymałość umieszczonych na skórze wzorów zależy także od miejsca, w którym się znajdują. Najgorzej bieg czasu znoszą rysunki umieszczone na częściach ciała narażonych na działanie czynników zewnętrznych i ciągłe otarcia. Oznacza to, że tatuaż na dłoni czy stopie wyblaknie znacznie szybciej od tatuażu na ramieniu.

W celu rewitalizacji tatuażu warto umówić z tatuatorem sesję polegającą na wykonaniu korekty wyblakłego z czasem tuszu. Pozwoli to tchnąć w stary wzór nowe życie i sprawić, że odzyska on dawny blask.

Kontakt

Skontaktuj się z nami.