Czy robić tatuaż latem?

O tym, że decyzja o wykonaniu tatuażu musi być doskonale przemyślana, wiedzą chyba wszyscy. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że w planach należy uwzględnić nie tylko projekt i dobrego tatuatora, lecz także porę roku, na jaką przypada wizyta w salonie.

Czy można robić tatuaż latem?

Choć tatuaż można zrobić o każdej porze roku, większość tatuatorów odradza ich wykonywanie w lecie. Jest to spowodowane między innymi faktem, iż tatuowana skóra nie powinna być opalona, gdyż może to powodować trudności we właściwym dobraniu kolorów tuszu. Główną przyczyną, dla której tatuatorzy zalecają powstrzymanie się przed wykonaniem tatuaży w lecie, jest negatywny wpływ promieniowania słonecznego na wprowadzony do skóry barwnik.

Wpływ promieniowania słonecznego na tatuaż

Promieniowanie słoneczne powoduje przegrzewanie się ciała człowieka. Skutkuje to zwiększeniem cyrkulacji krwi i prowadzi do przemieszczania znajdujących się w skórze właściwej cząsteczek tuszu. W efekcie tatuaż traci na intensywności, a jego kontury ulegają rozmyciu.

Promieniowanie UV powoduje ponadto pobudzenie melanocytów i uwolnienie melaniny. Ten naturalny barwnik skóry negatywnie wpływa na pigment zawarty w wykorzystanym do wytatuowania ciała tuszu i przyspiesza jego blaknięcie.

W wypadku świeżych tatuaży negatywny wpływ promieni słonecznych jest szczególnie szkodliwy. Przez pierwszych sześć miesięcy od wprowadzenia do skóry tuszu, jest ona szczególnie podatna na poparzenia i uszkodzenia. Wystawienie świeżo zrobionego tatuażu na słońce może więc powodować jego wybielenie, a nawet pojawienie się nieestetycznych blizn.

Dbanie o świeży tatuaż latem

Jeżeli mimo przeciwwskazań tatuaż został wykonany w lecie, posiadająca go osoba powinna przywiązać szczególną wagę do jego pielęgnacji. Dbanie o świeży wzór polega przede wszystkim na zapewnieniu skórze właściwej ochrony przed słońcem. Oznacza to unikanie ekspozycji, osłanianie ciała i stosowanie kremów z wysokim filtrem.

Unikanie ekspozycji

Osoba posiadająca świeży tatuaż powinna przez całe lato unikać ekspozycji na słońce. Zalecane jest pozostawanie pod zadaszeniem szczególnie w okresie najbardziej intensywnego promieniowania UV, a więc w godzinach od 11:00 do 15:00. Pozwala to znacząco zmniejszyć ryzyko przegrzania skóry, które może prowadzić do przemieszczania się tuszu w skórze i w efekcie uszkodzenia tatuażu.

Osłanianie ciała

W momencie, gdy właściciel świeżego tatuażu przebywa na wolnym powietrzu, powinien osłonić ciało przed promieniami słonecznymi. Ważne jest, by do okrycia skóry używać lekkich i przewiewnych materiałów wykonanych z naturalnych włókien, a więc przede wszystkim tkanin lnianych i bawełnianych. Nie jest wskazane noszenie ubrań posiadających domieszkę włókien syntetycznych.

Stosowanie kremów z wysokim filtrem

Po zagojeniu się tatuażu należy smarować go kremami z wysokim filtrem. Najbardziej skuteczne są kosmetyki o faktorze SPF 50+. Zalecane jest pokrywanie skóry kremem na pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce, a następnie powtarzanie aplikacji kosmetyku co około 2–3 godziny.

Posiadając świeży tatuaż, nie można również dopuścić do jego przemoczenia, gdyż może to utrudnić proces gojenia. Z tego powodu należy unikać kąpieli w zbiornikach wodnych. W wypadku morza i basenu jest to dodatkowo spowodowane podrażnieniami skóry, jakie mogą powstawać w wyniku kontaktu z wodą morską i chlorem. Osoby ze świeżym tatuażem powinny ponadto unikać kontaktu z ziemią i piaskiem, w celu niedopuszczenia do zainfekowania uszkodzonego naskórka znajdującymi się w nich drobnoustrojami.

Lato czy zima – kiedy najlepiej zrobić tatuaż?

W kwestii tego, kiedy najlepiej zrobić tatuaż, tatuatorzy wydają się zgodni. Za najbardziej optymalny czas na ozdobienie ciała permanentnym wzorem uznaje się jesień, zimę i wczesną wiosnę. Skóra nie jest wtedy poddawana intensywnemu działaniu promieni słonecznych, które zagrażają integralności tatuażu i mogą prowadzić do powstawania powikłań w postaci stanów zapalnych skóry oraz innych poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc i zapalenie krwi.

Wykonanie tatuażu w zimie wiąże się z mniejszą ilością przeciwwskazań niż w wypadku tatuowania w lecie. Należy jednak pamiętać, że w miesiącach zimnych wzrasta ryzyko zachorowania na grypę oraz inne choroby wirusowe i bakteryjne, które mogą osłabiać układ immunologiczny i sprawiać, że tatuaż będzie się gorzej goił. Z tego powodu osobom tatuowanym w zimie zaleca się często przyjmowanie leków i suplementów diety wzmacniających odporność.

Kontakt

Skontaktuj się z nami.