Ile sesji wystarczy, aby usunąć tatuaż?

Nie każdy tatuaż jest w stanie przetrwać próbę czasu. Niektóre wzory z upływem lat tracą na atrakcyjności, często zdarza się również, że zmianie ulegają gusta posiadającej ozdobę na skórze osoby. Współcześnie możliwe jest usunięcie tatuażu poprzez naświetlanie go wiązką światła emitowaną przez laser wysokiej klasy medycznej. Metoda ta pozwala rozbijać umieszczony w skórze pigment i prowadzi do stopniowego rozjaśniania tatuażu. Ile sesji z wykorzystaniem lasera należy wykonać, by usunąć tatuaż ze skóry?

Usuwanie tatuażu – ile sesji należy wykonać?

W celu usunięcia tatuażu konieczne jest wykonanie kilku, a czasem nawet kilkunastu sesji. Warto przy tym zaznaczyć, że choć każdy tatuaż można poddać działaniu wiązki lasera, efekty zabiegu nie zawsze będą w pełni satysfakcjonujące. Aby zwiększyć szansę powodzenia, należy zadbać o to, by odstępy między poszczególnymi sesjami nie były krótsze niż 2 miesiące. Długie przerwy w naświetlaniu sprawiają bowiem, że krążąca pod skórą limfa ma więcej czasu na usunięcie z organizmu rozbitego przez wiązkę lasera pigmentu. Szacuje się, że dla większości osób zadowalający efekt można osiągnąć po wykonaniu od 4 do 10 sesji.

Od czego zależy ilość sesji niezbędnych do usunięcia tatuażu?

Ilość sesji niezbędnych do usunięcia tatuażu zależy od takich czynników, jak:

  • wielkość tatuażu,
  • wiek tatuażu,
  • głębokość podania tuszu w skórę,
  • umiejscowienie wzoru na ciele,
  • karnacja osoby noszącej tatuaż,
  • wydajność układu immunologicznego właściciela tatuażu.

Najbardziej istotne są jednak rodzaj, jakość, intensywność i, przede wszystkim, kolor wykorzystanego tuszu. Wbrew pozorom łatwiejsze do usunięcia, a więc wymagające odbycia mniejszej ilości sesji, są tatuaże w ciemnych barwach, przede wszystkim czarne i granatowe. Tusze w tych kolorach najlepiej reagują na wiązkę lasera i znacznie szybciej blakną pod jego wpływem.

Większej ilości sesji wymagają tatuaże wykonane z użyciem tuszu czerwonego, żółtego, zielonego i turkusowego. Im jaśniejszy pigment, tym większa odporność na działanie lasera i w efekcie konieczność wielokrotnego powtarzania zabiegu usuwania umieszczonego na skórze wzoru.

Kiedy efekty po laserowym usuwaniu tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu – kiedy efekty?

Po odbyciu wielu rozłożonych w czasie sesji może udać się całkowicie usunąć tatuaż. Pozbycie się ozdoby ciała w stu procentach jest jednak rzadkie. Nawet w wypadku zabiegu zakończonego sukcesem, po tatuażu najczęściej pozostaje na skórze ślad w postaci widmowego wzoru. Jest to spowodowane specyfiką działania lasera. Wiązka, która rozbija znajdujący się w ciele pigment, ma również wpływ na strukturę melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Dzieje się tak dlatego, że laser przeprowadza depigmentację na całym obszarze wystawionym na jego działanie.

Współczesna technologia nie umożliwia bowiem nakierowania wiązki światła na tylko jeden wybrany barwnik. W efekcie po usuniętym tatuażu pozostają echa, które są szczególnie widoczne u osób z ciemną karnacją. Z upływem czasu koloryt skóry ulega jednak wyrównaniu, a widmo wzoru stopniowo zanika.

Inne formy pozbycia się niechcianego tatuażu

Niechcianego tatuażu można się również pozbyć poprzez tak zwany cover up, a więc zakrycie poprzedniego wzoru nowym projektem. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim w wypadku starych, wyblakłych tatuaży. Cover up jest najbardziej skuteczny przy niewielkich wzorach wykonanych przy użyciu jasnych, mało intensywnych tuszów.

Do zakrycia bardziej wyrazistych tatuaży wykorzystywana jest technika blackout tattoo. Polega ona na całkowitym pokryciu starego projektu czarnym tuszem i dodaniu elementów tworzących nowy wzór. Niechcianego tatuażu można się też pozbyć nie tyle zakrywając go, co dodając do niego nowe elementy pozwalające na stworzenie bardziej atrakcyjnego wzoru.

Osoba decydująca się na usunięcie tatuażu metodą laserową musi pamiętać, że proces ten jest długotrwały i wymaga ingerencji w strukturę skóry. Emitowana przez laser wiązka światła powoduje małe, punktowe oparzenia. W sytuacji, gdy ulegną one uszkodzeniu mechanicznemu, na skórze mogą się pojawić niewielkie blizny i przebarwienia. Z tego powodu pomiędzy sesjami konieczne jest objęcie skóry szczególną ochroną. Właściwa pielęgnacja umożliwia uniknięcie powikłań i sprawia, że po usunięciu tatuażu nie występują blizny.

Kontakt

Skontaktuj się z nami.