Popularne motywy w tatuażu japońskim – smok, samuraj, kwiat lotosu i inne

Japońskie tatuaże to prawdziwe dzieła sztuki, które zdobią ramiona, uda czy plecy. To wielobarwne wzory z egzotycznymi motywami, które nie od dziś wzbudzają wiele kontrowersji. Dawniej były znakiem statusu społecznego oraz rodzajem piętna. Stanowiły także funkcję dekoracyjną. Japońskie tatuaże uchodzą za najpopularniejszą metodę ozdabiania ciała na świecie.

Historia tatuażu japońskiego

Japoński tatuaż swoją historią sięga czasów prehistorycznych, kiedy Ajnowie ozdabiali swoje ciała oraz twarze wzorami w postaci muszli czy ryb. Dla tego ludu była to forma ozdoby, ale też symbol ochronny. Wykonania były różne w poszczególnych plemionach. Decydował o tym również status społeczny. Pierwsze zapisy dotyczące tego rodzaju tatuażu pochodzą z III wieku p.n.e., kiedy stanowił symbol statusu społecznego. Dodatkowo był związany z duchowością. Pomiędzy III a VI w. n.e. tatuaże zostały uznane za oznakę działalności przestępczej. W latach 1600–1868 w trakcie epoki Edo, ukształtowały się wzory, które zachwycają do dziś. Mowa tutaj np. o tatuażu karp koi czy smokach.

Wzory japońskich tatuaży, czyli najpopularniejsze motywy w tym stylu wraz z ich znaczeniem

Tatuaż japoński znaczenie – to jedna z najpopularniejszych fraz odnosząca się do zdobień w stylu kraju kwitnącej wiśni. Warto zatem zapoznać się z symboliką, jaką niesie za sobą konkretny tatuaż o motywie japońskim.

Japoński smok – znaczenie tatuażu

Niewątpliwie smok należy do najpopularniejszych wzorów japońskich tatuaży. To legendarne stworzenie, które opisywane jest w mitologii jako opiekun ludności. Tatuaż z motywem japońskiego smoka to symbol siły, szczęścia, odwagi oraz nieprzeciętnej mądrości. Łączony jest również z siłami wody oraz wiatru.

Tatuaż japoński tygrys

Wizerunek tygrysa symbolizuje siłę i odwagę. Zwierzęta te uchodzą za święte w kulturze japońskiej. Stanowią odzwierciedlenie swej potęgi i długiego życia, ponadto potrafią pokonać demony. Tatuaż japoński tygrys wybierany jest jako ochrona przed złymi duchami, pechem, chorobami czy nieszczęściem.

Tatuaż japoński karp koi

To kolejny bardzo popularny motyw w sztuce japońskiego tatuażu. Symbolizuje siłę, odwagę, wytrwałość, a także silną chęć osiągnięcia celu. Wynika to z faktu, że w chińskiej legendzie karpie Koi płyną pod prąd, w górę strumienia Rzeki Żółtej, jednak z trudem przychodzi im przepłyniecie Bramy Smoka. Te osobniki, które pokonają przeszkodę, zostają przemienione w smoki. Karp Koi zazwyczaj tatuowany jest w połączeniu z płynącą wodą.

Tatuaż japoński demon

Japoński demon tatuaż ten również jest bardzo popularnym motywem. Symbolizuje wiarę w sprawiedliwość oraz świat duchów, w którym demony decydują o wymierzeniu kary dla złych i niesprawiedliwych osób. Jednak nie wszystkie demony są złe, istnieją również te dobre, które symbolizują ochronę.

Tatuaż japoński wojownik

Wizerunek japońskiego wojownika jest ściśle powiązany z kodeksem honorowym oraz określonymi zasadami moralnymi. Ich życie przepełnione było licznymi wyzwaniami, a także walką o honor i sprawiedliwość. Właśnie dlatego japoński wojownik tatuaż symbolizuje siłę, odwagę, męstwo oraz lojalność.

Tatuaż japoński samuraj

Samuraj uważany jest za obrońcę starożytnej tradycji. Tatuaż symbolizuje honor, lojalność, waleczność, wiedzę, pewność siebie oraz wyznawanie wartości moralnych. Samuraj to świetna propozycja na tatuaż japoński na ramię. Wzór ten chętnie wykonywany jest również na całości pleców.

Tatuaż japoński żuraw

Żuraw uważany jest za ptaka szczęścia i symbolizuje długowieczność. Motyw ten jest bardzo popularny w kraju kwitnącej wiśni. To zdecydowanie tatuaż kobiecy, gdyż to właśnie Panie najchętniej tatuują sobie ten wzór. Żuraw w tatuażu japońskim symbolizuje również mądrość, pomyślność oraz szczęście.

Tatuaż japoński kwiat lotosu

Wiele osób decyduje się na tatuaż japoński w kwiaty, głównie lotosu, który ma silne powiązanie z religią buddyjską. Ukazuje codzienną walkę życia, metamorfozy oraz duchowe przebudzenie. Oznacza także przebudzenie do życia. Dawniej stanowiły ważny element jako japońskich tatuaży w formie rękawa, natomiast obecnie występują jako samodzielny wzór.

Tatuaż japoński gejsza

Gejsza to często wybierany motyw jako tatuaż japoński na plecy. Z jednej strony symbolizuje tajemniczość i mądrość, z drugiej zaś ukryte piękno. Wizerunek ten ukazuje kobiecą duszę, wyrafinowanie, atrakcyjne piękno oraz wdzięk ruchów. Gejsza to osoba, która łączy w sobie pokorę oraz wielki hart ducha.

Tatuaż miłorząb japoński

Miłorząb to drzewo, które ma prozdrowotne właściwości i odnajduje swoje zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej. Jego liście często stanowią motyw tatuowania. Miłorząb japoński na tatuażu symbolizuje witalność, braterstwo oraz nadzieję.

Powyższe motywy cieszą się największą popularnością. Wiele osób decyduje się również na tatuaże o motywie domu japońskiego czy japońskiego diabła. Wiele zależy od indywidualnych upodobań. Niemniej jednak tego typu zdobienia zawsze budzą zachwyt. 

Kontakt

Skontaktuj się z nami.