Dlaczego po zrobieniu tatuażu trzeba zrobić sobie przerwę od sportu?
Tatuaż jest otwartą raną na skórze, która ulega mikrourazom przez głębokie wnikanie igły w skórę. Po sesji często jest ona opuchnięta, zaogniona i wymaga czasu, by mogła się zregenerować. Uprawianie sportu utrudnia tę regenerację, gdyż wysiłek fizyczny powoduje zwiększone krążenie krwi. Ponadto niewłaściwa pielęgnacja i kontakt z nieodpowiednimi drobnoustrojami zwiększa ryzyko infekcji. Aby więc tego uniknąć, przerwa od jakichkolwiek aktywności sportowych jest wskazana i zalecana przez wielu tatuatorów.
Przeczytaj także: Czym smarować swieży tatuaż?
Na jak długo należy zrobić przerwę od treningów po tatuażu?
Wielu sportowców zadaje sobie pytanie, czy po zrobieniu tatuażu można ćwiczyć na następny dzień. Otóż odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, przede wszystkim:
- wielkości tatuażu,
- miejsca, w którym się znajduje,
- stopnia krzepliwości krwi,
- rodzaju uprawianego wysiłku,
- stopnia zagojenia po kilku godzinach,
Jeśli uprawiamy np. pływanie lub inny sport, w którym tatuaż mógłby mieć kontakt ze niepożądanymi substancjami i materiałami, to zdecydowanie odradza się treningów na następny dzień. Podobnie jeśli tatuaż jest duży, a proces jego gojenia powolny. W takich wypadkach zaleca się powrót do sportu po upływie od 5 do 10 dni, zwłaszcza jeśli dyscyplina, którą uprawiamy, wymaga naprawdę dużego wysiłku.
Jeśli natomiast tatuaż jest mniejszy, umiejscowiony w ukrytym miejscu, a nasz ulubiony rodzaj treningu nie wymaga zbyt wiele wysiłku, to do aktywności można powrócić już po upływie 24-48 godzin. Warto jednak cały czas obserwować reakcję organizmu i w razie odczuwania dyskomfortu lub bólu skontaktować się z lekarzem lub tatuatorem.
Tatuaż a siłownia
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla sportowców po tatuażu jest wybór siłowni. Nie chodzi tu oczywiście o wymagające ćwiczenia siłowe lub kontakt z matą, ale lekkie cardio na bieżni lub orbitreku. Dzięki temu zapewnicie organizmowi ruch, a przy tym będziecie mieć stałą kontrolę nad gojącym się tatuażem.
Jeśli jednak zależy Wam na wykonaniu drobnych ćwiczeń siłowych, to w pierwszych dniach od zrobienia tatuażu zaleca się trening z masą własnego ciała, czyli przysiady, pompki, brzuszki itp. ale oczywiście pamiętajcie przy tym o stałej obserwacji tatuażu i nieprzemęczaniu się.
Trening po tatuażu — o czym warto pamiętać?
Gdy po upływie kilku dni lub tygodni chcielibyście wrócić do uprawiania sportu, to pamiętajcie o kilku ważnych zasadach w zależności od uprawianego sportu.
- Podczas pływania nawet do 2-3 tygodni od zrobienia tatuażu należy nakładać na niego specjalną folię ochronną, ponieważ woda basenowa jest źródłem bakterii i nawet po dłuższym czasie tatuaż może ulec infekcji lub rozmazaniu.
- Jeśli zaś chodzi o sporty walki, to pamiętajcie, że skóra po tatuażu jest bardziej podatna na urazy do nawet kilku miesięcy, dlatego jeśli nie chcecie być łatwym celem dla przeciwnika, odpowiednio zabezpieczcie tatuaż i dbajcie o jego regenerację po treningach.
- Podobnie sprawa wygląda z bieganiem. Tej dyscyplinie najczęściej towarzyszą obcisłe stroje, mocne naciągnięcie skóry i pot. Jest to idealne środowisko do rozwoju infekcji i podrażnień tatuażu, dlatego jeśli Wasz tatuaż zajmuje naprawdę sporą część ciała, to przy pierwszych treningach ubierzcie się luźniej i nie przemęczajcie się za bardzo.
- Ostatnie ryzyko jakichkolwiek komplikacji wiąże się z jazdą na rowerze. Wówczas skóra jest podatna na infekcje i przede wszystkim narażona na działanie promieni słonecznych, co może powodować blaknięcie tatuażu i utratę jego jakości.
Pamiętajcie więc, że przy powrocie do regularnych treningów po zrobieniu tatuażu najważniejsza jest jego odpowiednia pielęgnacja i ochrona. Można do tego wykorzystać specjalne kremy i maści, które pomogą w regeneracji. Przede wszystkim nie należy się przemęczać oraz wystawiać skóry na inne drażniące czynniki. Dzięki temu będziecie w stanie zapobiec infekcjom i zapewnić sobie idealny tatuaż bez komplikacji.